me.fahimeh

روانشناسی

@me.fahimeh

86 posts2441 followers177 following
👩🏻‍💼 فهیمه محرابی 🖋️روانشناس شخصیت 🎓عضو سازمان نظام روانشناسی
.
.
"وقتی انسانی از درد دیوانه می شود، دیگران دردش را نه،
دیوانگی هایش را میبینند"
. 
بله، دقیقا اینطوریه که فرآیندِ به وجود اومدنِ یه رفتارایی رو به کل نادیده میگیریم! و مهم تر از اون اینکه خیلی اوقات ما آدما به راحتی نقش خودمونو کمرنگ یا حتی بی تأثیر روی اطرافمون میبینیم. برعکس راجع به خروجی های دنیای اطرافمون راحت قضاوت میکنیم و نظر میدیم. از غر زدن راجع به همه ی پدیده های اطرافمون تا رفتارهای دیگران...
.
خب این به نظر راحت ترین کار میاد، و البته موقتا ما رو آروم میکنه. ولی تا حالا شده نقش خودمونو تو فرایندِ شکل گیریِ یه خروجی ببینیم؟ مثل آلودگی هوا، جو خونواده مون، رفتارای همسر یا همکارمون و... 🤔 خب این اولش یکم سخت تر به نظر میاد، ولی بعدش تغییرات اطرافمونو (هر چند کوچیک) میبینیم و این فوق العاده س.
.
دردو ببینید، نه دیوونگیو! 😉
.
پ. ن: پوزش بابت اشتباه تایپی🤦‍♀️
@me.fahimeh
#روانشناسی #روانشناسی_عمومی #روانشناسی_برای_زندگی #روانشناسی_سلامت #روانشناسی_تحلیلی #ذهن #روانشناسی_اجتماعی #روانشناسی_رابطه #روانشناسی_عشق #روانشناسی_کاربردی #غر_زدن #درد #دیوونگی #تغییر #مورات_منتشa day agoDownload
.
خشم هیجانیه که در مواجهه با ناکامی بیدار میشه و انرژی لازم رو برای دفاع از خود فرد تأمین میکنه.
.
افراد در پاسخ به برانگیزاننده های خشم راهبردهای رفتاری متفاوتی دارن و همچنین موقعیت های مختلف هم در برانگیختن خشم به لحاظ شدت و نوع متفاوتن.
.
فراموش نکنید کینه توزی با خشم یکی نیست، چون عمرش طولانی تر از هیجان هاست!
.
اگر ما خشم خودمون رو تجربه کنیم، علایم بدنیش رو بشناسیم و علتش رو بدونیم، فرونشانی خشم باعث افسردگی و زخم معده و فشار خون و... نمیشه و عواقبی برای سلامتیمون نداره ولی اگه سرکوبش کنیم (اصلا آگاه نباشیم خشمگینیم و چرا این اتفاق افتاده) یا سریع و تکانشی و بدون توجه به اصل موضوعی که مسبب عصبانیته واکنش نشون بدیم، راه مناسبی برای مدیریت این هیجان انتخاب نکردیم.
.
با یادگیری و آموزش، خشم میتونه به قاطعیت تبدیل شه و بدون آسیب به خودمون و دیگری نقش مفیدی رو در سلامت ما ایفا کنه. ☺️
.
برگرفته از #کتاب #از_خط_تا_مثلث_تعارض
@me.fahimeh
#روان #روانشناسی #روانشناسی_مثبت #خشم #عصبانیت #تخلیه_خشم #روانشناسی_برای_زندگی #روانشناسی_رابطه #قاطعیت #عشق #احساس #هیجان #روانشناسی_مشاوره #روانشناسی_کودک #روانشناسی_برای_زندگی #روانشناسی_سلامت #دکتر_نیما_قربانی #روانشناسی_اجتماعی #روانشناسی_تحلیلی #دکتر_قربانی #معرفی_کتاب #ارتباط_عاطفی8 days agoDownload
.
"اگر به تهمت های مختلفی که یک فرد افسرده به خود میزند گوش کنید، در نهایت به این نتیجه ی اجتناب ناپذیر خواهید رسید که شدیدترینِ این تهمت ها به زحمت قابل اطلاق به خود بیمار هستند اما با مقداری تغییر، قابل اطلاق به فرد دیگری هستند، فردی که بیمار او را دوست دارد، دوست داشته یا باید دوست داشته باشد."
. 
از #کتاب #عزاداری_و_مالیخولیا نوشته #فروید
پ. ن: به سرزنش ها و تهمت هایی که به خودتون میزنید توجه کنید. آیا واقعا اونا قابل اطلاق به شما هستن؟ یا صرفا خشم شما به دیگران رو به خودتون برمیگردونن؟ 🤔
.
@me.fahimeh
#روان #روانشناسی #روانشناسی_عمومی #روانشناسی_برای_زندگی #روانشناسی_رابطه #روانشناسی_سلامت #روانشناسی_تحلیلی #زیگموندفروید #سرزنش #سرزنش_خود #تهمت #افسردگی #حال_بد #روانشناسی_اجتماعی #روانشناسی_مشاوره #رواندرمانی #خود_آگاهی #رواندرمانی_تحلیلی18 days agoDownload
.
"ما با گفتن جملاتی همچون "از چیزی که هستم متنفرم." درگیر بازسازی دائمی خودمان هستیم، و با گفتن جملاتی همچون" لطفاً به خاطر من تغییر کن." مشغول بازسازیِ دیگران. چه خواهد شد اگر خودمان و کسانی که دوست داریم را از چرخ و فلک آزار دهنده ی خود اصلاحی پیاده کنیم؟
.
مردم چشمه هایی هستند که باید از آنها بنوشیم، هدیه هایی که باید قدر آنها را بدانیم، و رازهایی که باید در آنها تعمق کنیم."
.
بخش های از #کتاب #دروغ_هایی_که_به_خود_می_گوییم
نوشته ی دکتر #جان_فردریکسون
.
@me.fahimeh
#روان #روانشناسی #روانشناسی_برای_زندگی #تغییر #تنفر #رابطه #روانشناسی_فردی #عشق #روانشناسی_سلامت #روانشناسی_تحلیلی #بهوشیاری #اضطراب #مکالمات_ناسالم #روانشناسی_اجتماعی #رواندرمانی_تحلیلی22 days agoDownload
.
"آن جا یک قهوه خانه بود.
اما ننشستیم به نوشیدن دو تا استکان چای.
چرا؟
دنیا خراب میشد اگر دقایقی آن جا می نشستیم
و نفری یک استکان چای می خوردیم؟
عجله، همیشه عجله...
کدام گوری می خواستم بروم؟
من به بهانه ی رسیدن به زندگی،
همیشه زندگی را کشته ام"
. 
از #کتاب #روزگار_سپری_شده_مردم_سالخورده از #محموددولت_آبادي
.
.
داستانی آشنا برای ما که همیشه عجله داریم و اونقدر سرگرمِ انجام دادن های پیاپی شدیم که بودنمون رو فراموش کردیم...
.
اینکه قراره با رسیدن به فلان هدف، خرید کالاهای مختلف، تحصیل کردن و... آروم بگیریم یه دروغِ خیلی بزرگه که ما رو از نعمت بودن و زندگی کردن در همین لحظه ای که توشیم محروم میکنه. زندگی هیچی جز همین الان نیست، برای زندگی کردن منتظر چیز خاصی نباشیم. ☺️🌹
.
پ. ن: از نفس کشیدن غافل نشید که ریشه ی بسیاری از مشکلات ما خوب نفس نکشیدنه، در روز حداقل چند بار به نفس هاتون توجه کنید. نفس کشیدن نشونه ی حیات ماست، مراقبش باشین💪🏻. .
@me.fahimeh
#روان #روانشناسی #روانشناسی_تحلیلی #روانشناسی_سلامت #بهشیاری #بهوشیاری #اضطراب #عشق #شفقت_خود #تنفس #روانشناسی_برای_زندگی #خوشبختی #زندگی #عجله #قهوه #لحظه #روانشناسی_رابطه #روانشناسی_عمومی #شعر #ادبیات23 days agoDownload
.
نود درصدِ ما، برنامه ای رو برای زندگیمون پیش میبریم که برنامه ای ناهشیاره. مغز دنبال ذخیره کردن انرژیه و میخواد قابل پیش بینی ترین تجربه ی زندگی رو به شما ارائه کنه، حتی اگه شما توی اون سبک زندگی احساس بدبختی کنین.
.

شما میتونین این چیزی که زندگی براتون در نظر میگیره رو اجرا کنین ولی دیگه هیچ نقشی توی اتفاقایی که میفتن نخواهید داشت، و از اون جایی که در زمان حال زندگی نمیکنید همیشه در حال واکنش نشون دادن به گذشته هستین. بیشتر کسایی که باهاشون کار کردم این موقعیتو یه فشار مداوم توصیف کردن.
.
هشیاری به معنای "آگاه بودن به واقعیتِ خود" هست و همچنین فضایی برای انتخاب، منطق و عزت نفس.
#دکتر_نیکول_لپرا
.
@me.fahimeh @the.holistic.psychologist
#روان #روانشناسی #ناهشیار #عزت_نفس #انتخاب #منطق #بهوشیاری #مغز #آگاهی #روانشناسی_سلامت #روانشناسی_تحلیلی #ذهن #بدن #فکر #مایندفولنسa month agoDownload
.
افرادی که فاقد حس مهربانی با خود هستند بین خود انزجاری و خودخواهی مرددند(گاهی رفتارهای خودخواهانه دارند و گاهی از خود متنفرند). آن ها مرتب خود را تنبیه یا توجیه می کنند، آن قدر که کاسه ی صبران لبریز می شود و به دنبال سرگرمی یا راه گریز می گردند.
.
حس مهربانی با خود، ما را از رفتارهای بد نسبت به خودمان نجات نمی دهد، در عوض این حس موجب می شود تا درک کنیم ما انسان ها کامل نیستیم و مسئولیت تمام اشتباهاتمان را بپذیریم و سعی کنیم تا آن ها را تصحیح کنیم.
.
از #کتاب : #گذر_از_اضطراب_با_بهوشیاری نوشته ی #سوزان_اورسلیو #الیزابت_روئمر
.
@me.fahimeh
.
#روان #روانشناسی #روانشناسی_عمومی #بهشیاری #بهوشیاری #اضطراب #عشق #شفقت_خود #مهربانی_با_خود #روانشناسی_برای_زندگی #روانشناسی_رابطه #خودخواهی #روانشناسی_سلامت #روانشناسی_تحلیلیa month agoDownload
.
"نیاز به عشق و صمیمیت از نیازهای اساسی انسان، و به اندازه ی نیاز به غذا، آب و هوا بنیادی هستن!"
.
انکار کردنِ نیاز به عشق و صمیمیت، جسارتِ خیلی زیادی میخواد. اگه دقت کرده باشین کسایی که از آسیب های توی روابط خسته شدن و تظاهر میکنن که دیگه به صمیمیت نیازی ندارن، همینطور که این جمله رو میگن در حالِ تلاش برای پنهان کردن یه غمی هم هستن. غمِ فقدانِ عشق و صمیمیت. چون این یکی از بخشای بزرگ وجود ماست که واقعا قابل انکار نیست.
.
همه ی آدما تو زندگیشون یه عالمه قصه دارن از آسیب هایی که دیدن، زخمایی که خوردن و اتفاقات ناخوشایندی که تو روابط با دیگران براشون پیش اومده که کاملا هم طبیعیه. ولی کمتر از این حرف زده میشه که همونطور که برای به دست آوردن غذا و سیر کردن خودمون تلاش میکنیم باید برای ایجاد یه فضای امن برای تجربه ی عشق و صمیمیت هم فعالانه تلاش کنیم. انتخاب کنیم که پاسخ های سالم تو ارتباطاتمون بدیم، قدرت درک و همدلیمونو بیشتر کنیم و توی مشخص کردن مرزامون هم تعارف نکنیم که آسیب زدن و آسیب دیدنو به حداقل برسونیم. فراموش نکنیم انکار کردن نیازامون راه حل خوبی نیست.
.
پ. ن: وقتی حرف از عشق و صمیمیت میشه اکثر افراد یه رابطه با شریک عاطفی و جنسی به ذهنشون خطور میکنه... اینو بگم که منظور از تجربه ی عشق و صمیمیت فقط تجربه ش تو رابطه ی دو تا پارتنر نیست. اشکال خیلی مختلفی داره. به کسی که تو رابطه نیست برچسب نزنیم. متأسفانه خیلی از افراد متأهلن یا تو رابطه ن، همه چی تو اون رابطه هست جز تجربه ی عشق و صمیمیت!
. 
@me.fahimeh
#روان #روانشناسی #روانشناسی_عمومی #روانشناسی_رشد #روانشناسی_برای_زندگی #خوشبختی #عشق #رابطه #ارتباط_عاطفی #دکتر_بین #بهشیاری #روانشناسی_تحلیلی #انکار #خود #ازدواج #رنج #روانشناسی_اجتماعی #روانشناسی_رابطه #روانشناسی_سلامت #خودشناسی #غمa month agoDownload
.
شما فکر میکنید کدوم مهمتره و به طور کلی حس و حالِ بهتری به زندگیمون میاره؟
امیلی اصفهانی اسمیت روانشناس و نویسنده، پس از مدتها پژوهش در زمینه ی "شادی"، به این نتیجه میرسه که ما هر قدر بیشتر به دنبالِ شادی بدوییم، کمتر احساس خوشبختی خواهیم کرد و اون چیزی که کمبودش باعث ایجاد حالِ بده، شادی نیست، بلکه معنایی برای زندگیه که برای ساختنش چهار ستونِ اصلی وجود داره!
.
*ستون اول تعلّق هست که ناشی از از بودن در روابطیه که برای اونچه که هستید با ارزش تلقی میشید. تعلق واقعی از عشق ناشی میشه و در واقع انتخابی هم هست، یعنی شما انتخاب میکنید که به یه گروهی احساس تعلق داشته باشین(خانواده، دوستان،...). *ستون دوم هدف هست. هدف به شما چیزی میده که براش زندگی میکنین. *ستون سوم تجربیات فرابدنی هست که اشاره داره به اون لحظه های نادری که شما از شلوغیای زندگی روزمره کنده میشین و احساس میکنید به یه واقعیت والاتری وصلید. این حالت برای افراد مختلف تو زمینه های مختلف اتفاق میفته، یکی با دیدن هنر، یکی با مذهب، دیگری با نوشتن... *ستون چهارم، قصه گویی هست. اینکه شما قصه ی زندگی خودتونو چطور روایت میکنید؟ مثلا کسایی که داستان زندگیشونو اینجوری روایت میکنن که "قبلا زندگیم خوب بود ولی الان بده" بیشتر امکان داره مضطرب و افسرده بشن.
.
خلاصه که شادی هم یه هیجانه که در جریان زندگی پیش میاد و میره و تاکید روی پایدار کردنش فقط حالتونو بد میکنه.  بهتره برای زندگیمون معنا بسازیم تا اینکه دنبال شادی بدوییم☺️
.
@me.fahimeh
#روان #روانشناسی #معنای_زندگی #تعلق #هدف #روایت #قصه_زندگیa month agoDownload
.
یکی از پر استفاده ترین مکانیسم های دفاعی توی مکالمات ناسالم، "بی ارزش سازی" یا "devaluation" هست. به این صورت که فرد توی مکالمه اقدام به بی ارزش کردنِ خودش یا مخاطبش میکنه.
.
جمله هایی مثل: "لباسی که پوشیدیو پشت ویترین دیدم ولی گفتم چقد زشته نخریدمش" ، "حالا رشته ای که خوندی به چه دردی میخوره؟"، "تو چجوری فلان جا کار میکنی؟ اونجا خیلی مزخرفه به من یه میلیاردم بدن نمیرم اونجا کار کنم" مثال هایی از بی ارزش سازیِ مخاطب و جمله هایی مثل: "خب حالا نمره ی کامل گرفتم که چی؟ چه اهمیتی داشت؟ "،" تو اسم چیزایی که من به دست آوردمو موفقیت میذاری، اینا به هیچ دردی نمیخورن" مثال هایی از بی ارزش سازی خود هستن.
.
پس از این به بعد ناسالمیِ این دست جمله هارو ببینید و اگه خواستین توی مکالماتتون خودتون یا دیگری رو بی ارزش کنین، حواستونو جمع کنین☺️.
در ضمن پاسخ مناسب به این دست جملات" آره تو راست میگی " هست😁 (یعنی تلاش برای اثبات خودتون بی فایده س. فقط انرژیتونو هدر میدین.) .
پ. ن: کسی شما رو بی ارزش نمیکنه مگر اینکه خودش از این مکانیسم در مورد خودش خیلی استفاده کنه.
#سازنده_صحبت_کنیم_نه_مخرب
.
@me.fahimeh
#روان #روانشناسی #روانشناسی_عمومی #روانشناسی_مثبت #روانشناسی_کاربردی #روانشناسی_سلامت #روانشناسی_عشق #روانشناسی_رابطه #روانشناسی_اجتماعی
#مکالمات_ناسالم #روانشناسی_برای_زندگی #خوشبختی #مکانیسم_دفاعی #بی_ارزش_سازی #ارتباط_با_خود #شفقت_خود2 months agoDownload
.
تو حوزه ی هیجانات هم مثل سایر بخشای زندگی آدما میتونن چابک یا کند باشن، و این چابکی به شدت به "زندگی کردن" ما کمک میکنه. در ضمن چابکی هیجانی اکتسابیه یعنی ما در طول فرآیند رشدمون این ویژگی رو یاد میگیریم و تلاش و تمرین تو این راه خیلی مهمه.
.
سوزان دیوید مطالب زیادی رو در مورد چابک بودن از نظر هیجانی عنوان کرده که یکی از مهمتریناش اینه که ما خودمون و دیگرانو با احساس ها و هیجانات یکی ندونیم. با توجه به مطالبی که گفتم... جمله ای که تو تصویر مثال زدمو ببینید. به نظرتون به کار بردن کدوم درسته(چه توی ذهنمون، چه مکالماتمون)؟ 🤔
.
وقتی ما جمله ی اول تو ذهنمون میاد و به کار میبریمش به یه ویژگی ثابت اشاره میکنیم که خیلی سنگین به نظر میاد و همین باعث میشه ازش فرار کنیم و نخوایم برچسب خشمگین بودن، متنفر بودن و... بهمون بچسبه. در حالی که جمله ی دوم به یه هیجان طبیعی و گذرا اشاره داره که تجربه کردنش باعث میشه ازش مثل بقیه ی قسمتای زندگی عبور کنیم و احساس خفگی و گیر کردن بهمون نمیده.
.
پ.ن: شنیدن این جملات از نزدیکانمون هم حس های مشابهی رو تو ما ایجاد میکنن. 
@me.fahimeh
#روان #روانشناسی_اجتماعی #روانشناسی #هیجان #احساس #ابراز_عشق #ابراز_احساسات #روانشناسی_برای_زندگی #روانشناسی_رابطه #روانشناسی_سلامت #روانشناسی_تحلیلی #ارتباط_با_خود #شفقت_خود #خودشناسی #توجه_آگاهی #آگاهی #خودشناسی #خشم #عشق #اضطراب2 months agoDownload
.
امروز یه استعاره ی خیلی زیبا تو سایت "guide to psychology" دیدم که گفتم برای شما هم بنویسمش.
مطلب در مورد این بود که اگه تفکر بی ارزش بودن توی ما باشه و اولویتمون مراقبت از خودمون نباشه، تحمل و مقاومتمون رو در مقابل هر چیزی که ممکنه برامون آسیب ایجاد کنه رو از دست میدیم...
.
اگه تجربه ی سفر هوایی داشته باشید یا توی تبلیغات دیده باشید، مهماندار وقتی توضیح میده که اگه اختلالی توی هوای داخل کابین اتفاق بیفته ماسکای اکسیژن آزاد میشن، و در ادامه به شما هشدار میده که حتما اول ماسک خودتونو بذارید و بعد به اطافیانتون کمک کنید! میدونین چرا؟ چون مغز شما زمان هشیاری کمی داره و اگه اول به خودتون نرسید، احتمالا هم خودتون و هم اونی که قراره بهش کمک کنید از هوش میرید و حتی ممکنه زنده نمونید.
.
و این قانون تو جنبه های روانی هم صادقه. هیچ چیز دیگه ای رو اولویت قرار ندین... شما به اندازه ی کافی خوب و با ارزشین. فراموش نکنید همیشه اول به خودتون کمک کنید☺️🌹
.
@me.fahimeh
#روان #روانشناسی #روانشناسی_عمومی #روانشناسی_مثبت #روانشناسی_کاربردی #روانشناسی_و_هنر #روانشناسی_عشق #رضایت_از_زندگی #رضایت_از_خود #رابطه #روانشناسی_فردی #شفقت_خود #کمک #استعاره #خودشناسی #خود_مراقبتی #روانشناسی_برای_زندگی #خوشبختی #روانشناسی_اجتماعی2 months agoDownload